Senn Friends Forever Alumni of Nicholas Senn High School 
The Official Website for Senn High School Alumni 773-916-SENN {7366}

In Memoriam

This page is dedicated to the memory of classmates and teachers who we loved  and gave us great hope and are no longer with us today. 
"Too soon they left us, but never forgotten." 



*If you know of an Alumni or Faculty member that has past please send us a notice & we will list their names & class year, but please be sure your information is correct! We don't want to list false information. 



Principals


1st. Principal - Benjamin F. Buck (1913-1928)

2nd. Principal - David M. Davidson (1928-1948)

3rd. Principal - William G. Wilson (1948-1951)

4th. Principal - Harry S. Carr (1951-1956)

5th. Principal - Samuel Nowinson (1956-1959)

6th. Principal - John F. Erzinger (1959-1960)

7th. Principal - Benedict Amar (1960-1965)

8th. Principal Thomas F. Coffey (1965-1971)

9th. Principal - John T. Martin (1971-1992)


Teachers - Faculty

 

Richard Sachaj - Creative Writing

Karen Guinsberg - Math

Bobby Ryan - Urban Studies

Phyllis Wasserman - Math

Selma White - Music

Eugenia Wels - Math

Harry Blakey - PE

Paul Hanko - Art

Stephen Koffman - History

Muriel Wilson - Art

Michael Dentamaro - Science

Marlene Soloman - Bilingual Ed.

Peter Coorlas - History

Tom Mott - Special Ed. & Attendance Office Coordinator

William Borgstrom - Asst. Principal

Lillie Greene - Teacher Aide

Anthony Brown - Auto Shop

Marilyn Mostyn - Teacher Aide

Martha White -

Virginia Bendel - Treasurer

Eva Guererro - Teacher Aide

Ralph "Ruffy" Silverstein - Wrestling Coach

Carol Coltman - Chemistry

LaNore McMillan - English and Business Ed. 

Aurelia Legget - Math

Terry Kennedy - Math, Geometry

Evangelina Guerreo - Teacher Aide

Jack Stericher - CWT

Marge Hutchinson - Teacher Aide, PTA President

Henry Salita – Band

Gloria Shaunette - Asst. Principal

LaNore McMillian – English

Inez Thomas - Asst. Principal

Evangelina Guerrero - Teacher Aide 

Rosalie Codell - Counselor

Marlene Solomon - BL

Patricia Biernat - English

Martha White - ESL

Mary Hurley - English

Joseph Coupet - ESL

Karen Patton - English

Miriam Lykke - ESL & TESOL

Howard Walchak - Science

Anne P. Levine - Math

Harold Brownstein - Math

Katherine Flynn - English

William Dodd - Math

Micheal Dentamaro - Physics

Louis Sagalus - US History

Abba Leifer - Music, Chorus 

Grover Durry - Drafting, Vocational Education

Lt. Col. James M. O'Rourk - ROTC

Lucille Hubbard - Math

Sam Nathan - History

Mary Minasian - French

Mary Klasen - Math Dept Chair, Freshman Coordinator

Mildred Metzger - P.E.

Herman Blade - P.E. <<Please click his name<<







To show your support on this web site and for it to continue on, please help support the web site to keep it  going.
 
Alumni


Walter Sobel Class of 1930

Clayton Moore
Class of 1932

Howard Tuber Class of 1936

Harry Lee Boyd Jr. Class of 1936 

Jean Rubin Tuber Class of 1936

Marilyn Boyd Class of 1938 

Marylyn Redlich Class of 1939

Kenneth Patterson Class of 1939

Shirley Baum Class of 1940

Morrie Amsterdam Class of 1940

Paul Murray Class of 1942

Hans Zwang Class of 1942

Harvey Korman Class of 1943

Lois Nettleton Class of 1948

Howard Fishlove Class of 1953



Class of 1955 


Karen Alsterlund

Stuart Lurie

Mark Bankerdorf

Harvey Marks

Eleanor Bean

Jim Michalik

Dan Brodsky

Richard Moser

Elaine Chaitlen

Richard Mylin

Lorraine Cohn Schreiber

Robert Olson

Barry Echales

Bruce Peters

Charles Eckert

Ronald Popper

Cynthia Carol Eulenberg

Ira Price

Harvey Fagelson

Eleanor Pukis

Vicki Foreman

Judy Riddle Hutchison

Alan Golant

Robert Rocklin

Kay Goldsmith

Janet Rosenfield

Phyllis Grossman

Barry Roth

Roberrt Guon

William S. Rubin

William c. Gustafson

Eugene Rudis

Harvey B. Hartman

Lewis Schechter

Analee Heiman Weinstein

Byron Schlesinger

Juanita Hogue

Barbara Schneir Rubenstein

Sanford Hollander

Wilford Shorr

Carol Ann Horn

Herb Shulman

Joyce Hymen

Don Silver

Charles Johnakin

Howard Silverstone

Gilbert Karton

Ruth Singer Fantus

Ron Kaz

Vita Slotkii

Louise Kepner Berger

Mary Smeros

Richard Kerman

Robert Solomon

Marie Klawans

Lois Srulovitz Reisman

Eric F. Korpela

Howard Stein

Arnie Krawitz

Helen Storm Halka

Fredda Kurgans

Carl Thomas

Sue Landsman Becker

Nancy Tunick Greene

Diane Levy

Fhern Wahl Hirsch

Linda Linick

Lawrence Wall

Marshall Lipson

Gary Wassterstrom

Doris Weisbrod Goldman

Alan Weiss

Eugene Worsham

Tom Wilson

Marvin (Mickey) Zimmerman



 Class of 1956
 

Carole Ablahat

Leslie Levy

Jeffrey (Jeff) Josephson

Samuel DeNosaquo

JoAnn Skinner Guzowski

Phillip Lincoln

Barbara Abrams Simons

Alvin Depner

Marsha Kachel Meclosky

Jordan Listick

Paul Sklar

Richard Dolsen

Richard Abrams

Sheldon Lubbowich

Ed Kahn

Susan Donberg Reiter

Ellen Snider Goodman

Violet Lumley Owens

Stuart Addis

Barbara Ebert Binder

Stanley Kalish

Albert Magoon

Margaret (Midge) Soderberg

Adrienne English

Douglas Anderson

Ronald Nickel

Ernest Kaplan

Donald Feiler

Lenore Spear Reif

Enid Marcus Pesman

Harriet Anshel Yashon

Anita Feldman Lutrin

Miles Kaplan

Beatrice Martin

Sheldon (Shelly) Spellman

Sue Fleetwood

Sandra Arnopolin

Margaret McLeod Gordon

Stuart Karlin

Arthur (Buddy) Friedman

Harvery Steinberg

Lew Medintz

Marjorie(Midge) Atkins Saidel

Gail Gertz

Barbara Katz Miller

(Ina) Merle Millman Rosen

Victor (Vic) Steiner

Sandra Gierke Groth

Peter Benedict, PhD.

Rozanne Millman Gerstman

Ronald Katz

Stuart Gimbel

Donna Stone

Alan Momet

Donald Berger

Richard (Dick) Gold

Harold Katz

Ellen Nadolna

Robert Strelitz

Morris Goodman

Phyllis Berger Herskovitz

Rosalind Netsky Chernick

Jerry Kenny

Allen Gore

Wilma Tannenbaum Singer

Barbara Perlman Greengoss

Rhoda (Ricky) Berke Morrison

Lois Gottlieb Rosen

Marty Klingman

Jerome Purze

Robert Troutt

Gita Greenberg Gurvey

David Berry

Howard Richter, MD

Barry Konlon

Sheila Gross Cotovsky

Judith Turck

Rachelle Rosen Channon

Jacqueline Block Rich

Myron (Mike) Grossman

Audrey Kopels Bain

Robert Rosen

JoAnn Van Houten Cook

Cynthia Haglund Hessling

Norman Bortz

Burton Rosenbaum

Nicholas Kornacker

Bernard (Bernie) Harlan

Penelope (Penny) Volkel Jacobs

Peter Rosenfeld

Joanna Brown McKissack

Donald Harris

James Koss

Joyce Rosenstein

Janice Voss Tribbey

Carol Heller Segal

David Browne

Phillip Roth

Elaine Kraus Camel

Hubert Heraty

Elias Wagner

Earl Rotstein

Robert Carroll

Sonia Hershberg Mitchell

Lisa Lande Bockel

Francis (Frank) Saliamonas

Norman Weinreiss

Peter Hess

David Charlson

Marvin (Marv) Schaffel

Martin Lapin

Sam Hochberg

Carol Welsh

Donna Schultz Sapkin

Myrna Chaseman Lande

Sheldon Hoffenberg

Robert Lavick

Raymond Schwartz

Michael Winner

Gail Holsman Sachs

Nancy Chatz Lippman

Sandy Shulman Karye

Virginia Lavine

Bonnie Horwitz Halprin

Stephen Zerof

John Sibert

Judy Citterman Blumenfeld

Ruth Hyams Hable

Rochelle Lesser Simons

Jack Simon

Harold (Hal) Zollschan (Zolin)

Lester Jensen

Jerry Cohan

Joan Slavin Jacobs

Judith Levi

Ruth Jerkowsky Elkes

Peter Hess

Conrad Johnson

Gilbert Cohen

Gloria Johnson Schroeder

Richard Levine

Judy Cohen Coven



Class of 1959 

Sherwin Bender,

 

Melinda Hecht,

Alex Collis,

 

Stephen Hirsch,

Lynn Dissen Bernstein,

Sheldon Horwitz,

Brona Glickman,

 

Ann Jacob Janka,

Carole Goldstein Adler,

Tony Jacobson,

Steven Horning,

 

Betty Jaffe,

Kenneth Klein,

 

Barry Kelner,

Barry Levin,

 

Bruce "Butch" Klawans,

Arlene Rowan Miller,

Renee Klein,

Sheila Pavalon,

 

Ronnie "Red" Klein,

Naomi Reznick Blumberg,

Estelle Knight Roodman,

Benjamin Rosenthal,

Phil Kohler,

Judy Schoffman Ginsberg,

Peter Lamprakes,

Gerald Small,

 

Michell Levinson Rappaport,

Jean Van De Mark Eszak,

John Logerman,

Lynn Weil

 

Sandra Marcus Adelman,

John Abrahamson,

 

Nancy Maruyama Jackson,

Karen Amber,

 

Megan McVey,

Richard Bernstein,

 

Dale Metz Meyerhoff,

Diana Bookland Lusk,

Larry Minkoff,

Joanne Brawar Pekin,

Myron Minkoff,

Lynn Briskin Abransky,

Joyce Schelsky Johnson,

Judy Gorin Dorfman,

Stuart Schultz,

Nancy Brownstein Goldstein,

Lee Schwartz,

Jeanette Carstensen Wagoner,

Charlotte Sims,

Joy Ciminello,

 

Roberta Smith Koller,

Sheila Feldstein,

 

Gail Spilky Sweeney,

Jay Gerber,

 

Mel Tague,

Sheila Glick,

 

Harold Taylor,

Harriet Gorov Kay,

 

Allen Tunick,

Billy Graf,

 

Judith Wazorick,

Melinda Hecht,

 

Roberta Wildman

Marjorie "Maggie" Lieberman PIckard




Class of 1960 

Bob Berg 

 

Richard Kammeier

LINDA ANDREWS ROSE

Renee Biegler (Projansky)

Alan Leff

Minda Bikman

 

Elliot Levine

Sandra Braden (Turk)

Katrina Ristkok

Charles (Chuck) Braverman

Carole Rosen

Joel Chernoff

 

Berna Rosenthal (Plikoff)

Gayle Deutch

 

George Sebring

Barbara Frost (Solomon)

Philip Siegel

Lorry Goldstein

 

Gail Spilky

Diane Grossberg

 

Sanford (Sandy) Tockman

Sandra Hamen (Uthe)

Gary Widen

Gerald Jacobs

 

Bertha Zaidenberg

Jerrilyn Kaiser

 

 



Harold Ramis Class of 1962
Sandra Prescott Class of 1963
Ronald Sanderson Class of 1964
Rhoda L. Mishoulam Class of 1965
Charlene Whitlock Class of 1966
Dan Razes Class of 1966

David Bingham Class of 1966
Chuck O'Conner Class of 1966

Earlene Coulussi Miller Class of 1966

Bennett Strevel Class of 1966

Frank Kober Class of 1966

Daniel Weaver Class of 1966

Sharon Barkey Class of 1967

Rick Lowy Class of 1967

Christine Rothchild Class of 1967
Micheal Shanoff Class of 1968
Kathy Cantwell-Bierman Class of 1969
Karen Terreo Class of 1969
Raphael Penuela Class of 1969
Sheldon Bridgman Class of 1969
Susan Berman Class of 1969 
Gail Seaman Class of 1969 
Nancey Kamish Class of 1969
Micheal Phillips Class of 1970 

Roger Roberts Class of 1971
Suzanne Rothchild Class of 1971 
Pyrros Mxakoulis Class of 1971 
Diane M. DiMartino Class of 1971

Bruce Crawford class of 1971
Carmen Guy class of 1972

Jeff Miller Class of 1972
Frank Tracey Class of 1972

Jean-Claude Banks Class of 1972

Marcos Cervantes Class of 1973*

*{died during a varsity football game from a head injury}
Patrick Szarek Class of 1974

William "Bill" George Bundy Class of 1975

Paul "D" Williams Class of 1975

Frank Dale Landigan Class of 1976
Johnny Martin Class of 1977

Randy Refett Class of 1978
Anthony Milanetto Class of 1978

John Riddoch  Class of 1978

Keith Skudlarek Class of 1979

Anthony Milanetto Class of 1979

Roger Carlson Class of 1981

Eric Skudlarek Class of 1980

Jan Murray Class of 1981

Sue Haislip Abraham Class of 1981

Audrey Jones Class of 1982

Rigo Utria Class of 1984

Miles Johnson Class of 1990

Jose Tellez Class of 1991

Darrell F. Montgomery Class of 1999






Website Builder